Karpuzun Faydaları Nelerdir?

0
118
karpuzun faydaları

Yaz günlerinin en lezzetli serinletici meyvelerinden olan karpuzun faydaları oldukça fazla. Her yaz bolca karpuz limonatası da yapardım ama bu yaz henüz kısmet olmadı.

Karpuzun Faydaları Nelerdir ?


İyi bir lif kaynağı olan karpuz, bağırsak hareketlerini düzenler ve bağırsak kanserine karşıda koruma görevi alır. Hatta karpuz çekirdeklerinin içinde bulunan madde kan basıncını düşürüp böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine katkı sağlar.

Bol miktarda c vitamini ve kansere karşı etkili olan beta karoten içermektedir. Vücudun su ihtiyacına da katkısı olduğu gibi antioksidan maddeleri de içinde barındırır.

Karpuz, yüksek miktarda su içerdiği ve hazmı kolay olan bir meyve olduğu için de sık tuvalete gidilmesini ve buna bağlı olarak vücuttan atık maddelerin daha sık dışarı atılmasını sağlar. Tuvalet alışkanlığını yeni edindirdiğiniz minikleriniz varsa uykudan önce karpuz yedirmemeye dikkat etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Son bir madde, Sık sık Karpuz tüketilmesi mesane ve böbreklerdeki taşların ve kumların dökülmesi konusunda büyük kolaylık sağlamakta. Benim gibi sürekli kum dökenler için her mevsim lazım bir meyve.

Karpuzun Faydaları ve Seçimi

Karpuz Nasıl Seçilir?


En önemlisi aceleci davranmadan tam mevsiminin gelmesini beklemek. Rengi koyu yeşil olmalıdır. Üzerinde çatlak veya yumuşamış yeri olmamalı. Parlak görünümden ziyade mat karpuzlar daha lezzetli olmakta. Özellikle yeşil alanı daha çok olan sarı çizgisi az karpuzlar daha lezzetli oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz