Covid-19 Corona Virüsü

Covid-19 ismi verilen Corona Virüsü nedeniyle evimizde vakit geçirdiğimiz bu günlerde çocuklara durumu hissettirmeden süreci yürütmeye çalışmak oldukça zor.

Hijyenin önemini anlatmak için dün birlikte karabiber ve sabun deneyi yaptık. Parmaklarına yapışan karabiber ile mikropların ellerine nasıl kaldıklarını gözlemlediler. Yıllar sonra burayı okuduklarında anneleri ile neler yapıyorlar görsünler istiyorum.

Corona hakkında yazmak istememin nedeni de bu aslında. İleride ne kadarı hafızamızda kalır ne kadarını anlatabiliriz bilmiyorum. O yüzden sıkça yazmayı istiyorum.

16 Mart 2020 itibari ile okullar tatil edildi. Bu zorunlu tatil çocukları sinemaya götürelim, parklarda gezdirelim, arkadaşları ile görüştürelim tatili değildi. Bu nedenle evde geçirmemiz gerektiği için onları çok bunaltmadan süreci yönetmeye çalışıyorum. Bugün henüz 3.gün bitti ve şimdilik her şey yolunda.

Ada’ nın öğretmeni günlük ödevleri ilettiği için ödevlerini yapıyoruz, bir hikaye kitabı okuyoruz ve günlük tutup o gün neler yaptığını yazıyoruz. Eren’in henüz ödevi yok o yüzden hafif konu tekrarı yaparak kitap okuyoruz ve yaptıklarımızı bir deftere not ediyoruz.

Haftaya uzaktan eğitim başladığında süreç nasıl ilerleyecek ben de merak ediyorum doğrusu. EBA’ya kayıt olduk ve şimdilik bekliyoruz. Okullar ne kadar zaman sonra açılır bilmiyorum ama umarım çok uzun sürmez.

Ben okullar açıldığında çocukların çantalarına jel sabun, kolonya, ıslak mendil, kuru mendil koyarım ve bittikçe yenilerim. Bu nedenle hijyene alışkınlar. Bu da benim içimi biraz daha rahatlatıyor ama yine de evden çıkmıyoruz. Market alışverişini uygulama üzerinden yapıyorum. Kapıya kadar geliyor. Ülke olarak geçirdiğimiz bu zor günlerde sükuneti korumak ve kişisel tedbirleri almak vatandaş olarak bizim görevimiz.

Ben tedbirini al takdiri Allah’a bırak diyenlerden olduğum için paniklemiyorum. Her zaman pozitif kalmayı tercih ediyorum. Bunları yaşıyorsak mutlaka bize bir katkısı vardır. Şu an için vakitsizlikten okuyamadığım kitaplarımı okuyorum. Çocuklarımla birlikte evde olmanın tadını çıkarıp onları eğlendirecek oyunlar düşünüyorum.

Sağlık bakanımız Fahrettin Koca süreci güzel yönetiyor. Yurt dışından gelen vatandaşlarımız da 14 gün karantina şartına uysa eminim ülkece bu süreci çabucak atlatırız.

Yeni tip coronavirüs ilk kez 2019 Aralık’ta, Vuhan’da Deniz Ürünleri Gıda Pazarı’nı ziyaret eden kişilerde görülmüş. Bu nedenle COVID-19 adını almış.

Okuduğum makaleler, izlediğim doktorlar ile edindiğim bilgileri aktarmak istiyorum.

Özellikle 60 yaş üzeri, şeker, kanser, kronik akciğer, kalp ve böbrek hastalıkları gibi kronik hastalığı olanlar risk grubunda olduğu için daha fazla dikkatli olmalı.

Hastalığın 2-14 gün arası kuluçka dönemi bulunmakta. Virüs plastik ve demir yüzeylerde 3 gün yaşamakta olduğu için el temizliği çok önemli.

Dezenfektanların içindeki kimyasallar iyi bakterileri de yok edip elleri tahriş ettiği için deriyi daha bağışıksız hale getirmekteymiş. Bu nedenle mümkün olduğu sürece sabun ile yıkanmalı. 70C kolonya yine bir dezenfekte yöntemi. Eğer kolonyanız 80C ise biraz su ilavesi ile 70C dezenfektan elde etmeniz mümkün.

Virüs burun ve gözlerden de girebildiği için yüzünüzü de yıkamakta fayda var.

Covid-19 Nasıl Bulaşır?

Bulaşma hastanın öksürmesi ve hapşırması sırasında oluşan damlacıklarının 1 m’ye kadar yakın temasta ve korunmasız kişilerin solunum yollarından girmesi ile olmakta. Ellerine hapşırıp sonrasında ellerini yıkamadan çevreye dokunarak hastalığın yaygınlaşmasına neden olunmakta.

Çevredeki damlacıklar ağız, burun ve göz yolu ile vücuda alınıyor.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

 • Ateş
 • Öksürük
 • Burun Akıntısı
 • Boğaz Ağrısı
 • Nefes Darlığı

Corona Virüsü Nasıl Korunuruz?

 • Kişilerle 1 metreden daha yakın temas kurmamalıyız.
 • Kalabalık ortamlara girmemeliyiz.
 • Ellerimizi sabunla 30sn yıkamalıyız. Yıkama esnasında özellikle parmak uçlarımızı iyi ovmalıyız.
 • Maske takmalıyız ama maskenin ağız kısmını elimizle ellememeliyiz ve maske burnumuzu da kapatıyor olmalı. Maskeyi çıkaracağımız zaman kulak arkasındaki iplerinden tutup çıkarmalıyız.
 • Sabah uyanınca güne bir bardak su ile başlamalı ve gün içerisinde sık sık su içmeliyiz.
 • Virüsün boğazda kaldığı sürede eğer bolca su içilirse virüs mideye iner ve mide asidi ile yok edilir deniyor. Eğer boğazda kalırsa nefes borusundan akciğere inip tahribata başlıyor.
 • Su içmenin yanında gargara yapmakta önlem olabilir.
 • Bağışıklılığı düşürmemek adına sağlıklı beslenme önemli.

Ülkece bu süreci çabucak atlatmayı diliyorum. 19.03.2020-00:45

 

Anne Mutfak Perisi
Anne Mutfak Perisihttp://www.annemutfakperisi.com
Annelik yolunda öğrendiklerim ve çocukluğumdan bu yana içinde olduğum mutfağımı sizlerle paylaşıyorum. Yaşamın içinde her birimizin deneyimleri var. Öğrendiklerimizi paylaştıkça çoğalır, hayata anlam katarız. Küçük dünyama Hoş Geldiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Sosyal Medya

1,954BeğenenlerBeğen
15,845TakipçilerTakip Et
318TakipçilerTakip Et
13,784TakipçilerTakip Et
88TakipçilerTakip Et
38AboneAbone Ol

Kaçırılmayacak Lezzetler