Maya Çeşitleri ve Kullanım Şekilleri

0
1441
Maya Çeşitleri ve Kullanım Şekilleri
Maya Çeşitleri ve Kullanım Şekilleri

Maya deyince burnuma mis gibi hamur kokusu geliyor. Mayalı hamur işlerini bu koku nedeniyle her zaman daha çok sevmişimdir. Özellikle mayalama sonrası kabarması insana harika bir his veriyor. Maya çeşitleri ve mayaların kullanım şekillerini bildiğim kadarı ile sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yaş maya, Kuru maya ve Instant maya olmak üzere 3 çeşit mayamız var.

Maya Çeşitleri


  • Yaş Maya; Çok eski zamanlardan günümüze kadar en çok tercih edilen mayaların başında. Yaş mayaları kullanmadan önce ılık su ya da sütün için eritip, tamamen eridikten sonra karıştırıp kullanıyoruz. Taze kullanılması gerektiğinden kullanım öncesi alınması daha iyi sonuçlar verir. Mayanız fazla olduğunda derin dondurucuda saklayarak kullanım süresini uzatabilirsiniz.
  • Kuru Maya; Yine yaş maya gibi ılık su veya süt içinde eriterek una dahil ediliyor. Erime süresi yaş mayaya oranla daha uzun olduğundan hamur malzemelerini hazırlamadan evvel onu erimeye bırakmak faydalı olacaktır.
  • Instant Maya; Bu maya türü benim tercih ettiğim çeşittir. Hem her zaman evde bulundurabiliyoruz, hem de beni suya koy beklet demiyor. Direk unlu karışıma dökerek yoğurabilirsiniz. Lezzeti yaş maya ile aynı olan bu mayayı ben çok seviyorum. Dolabımdan hiç eksik olmaz.

Mayalama sürecinde sıcaklık çok önemli. Süt veya su mutlaka ılık olmalıdır. Cezve ile biraz ılıtmanız faydalı olur.

Mayalı tarifleri denerken ölçüsüne uymaya özen göstermekte fayda var. Ölçüsünden fazla kullanılan maya, mayalanma sürecini hızlandırır fakat hoş olmayan keskin bir tat ve koku verir.

Hamur yoğrulduktan sonra ortamın ısısına göre 30-60dk. arasında mayalanır. Mevcut hacminin iki katı büyüklüğüne geldiğinde gerekli kıvamı almıştır. Üzerine bastırarak gazını alarak kullanabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz