Bıçak çeşitleri, Özellikleri ve Hijyen

0
361
Bıçak çeşitleri, Özellikleri ve Hijyen
Bıçak çeşitleri, Özellikleri ve Hijyen

Mutfakta farklı ürünler için farklı bıçaklar kullanmalıyız. Bunun en kolay yöntemi de her bıçağı farklı renkte almak.

Benim mutfağımda bıçaklar renklerine göre ayrılmıştır. Aynı bıçağı her ürün için kullanırsak etteki mikroorganizmalar sebzeye, sebzedeki mikroorganizmalar ete geçmiş olur. Bu durum çapraz bulaşma ile gıda zehirlenmelerine yol açabilir.

Mutfağımızda mutlaka birkaç farklı bıçağımız vardır. Meyve bıçağı, ekmek bıçağı, et bıçağı, sebze bıçağı… Ama elimizin alıştığını her şeyde kullanıyor olduğumuzu fark ederiz.

Her bıçağı kendi alanında kullanmak en doğrusu.

Et bıçağı; Etleriniz için et bıçağı kullanırsanız hem kendinizi yormadan hem de ufak kazalara mahal vermeden doğrama işleminizi tamamlarsınız. Başka gıda ürünlerinde de kullanmazsanız hem sürekli verimli et kesebilirsiniz hem de sağlığınızı riske atmamış olursunuz.

Çocukluğumuzda beyaz saplı bir ekmek bıçağımız vardı. Onunla tırtıklı ekmekler keser tereyağ sürerdik. Şimdi nerede tırtıklı bıçak görsem o günlere dönüyorum

Bıçak çeşitleri, Özellikleri ve Hijyen


Ekmek bıçağı; Ucu tırtıklı ve diğer bıçaklara oranla biraz daha geniştir. Unlu mamüllerin dağılmadan ve ezilmeden kesilmesini sağlar.

Peynir Bıçağı; Peynirin keserken bıçağa yapışmasını önlemek için delikli bir yapısı vardır. Dilimlenen peynirin tabağa kolay alınması içinde sivri uca sahip.

Meyve Bıçağı; Meyve dışında bir çok şeyde kullandığımız en iş görür bıçak olur kendileri. Küçük olduğu için kolay kavranır ve bu yüzden de elden düşürülmez.

Patates Bıçağı; Son zamanların en çok tercih edilen patates bıçağı artık bir çok evde var. Patateslere cips formu verdiği için çocuklar tarafından çok seviliyor.

Sebze Bıçağı; Sebzeler için ahşap bıçak tercih ediyorum. Hem daha hijyenik oluyor hem de vitaminleri kaybolmuyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz