Yumurta Nasıl Haşlanır ?

0
461
Yumurta Nasıl Haşlanır
Yumurta Nasıl Haşlanır

Her yiğidin yumurta yiyişi farklıdır 🙂 Aynı ev içinde dahi farklı kıvamda sevenler olabiliyor. Herkesin sevdiği şekilde yumurta nasıl haşlanır birlikte bakalım.

Bizim evde Ada kayısı kıvamında sever, Eren ise tam pişmiş. Ben ve eşim her ikisine de uyarız. Anne-Baba olmak bunu gerektirir 🙂

Sizin evinizde de bizim gibi farklı türden sevenler varsa. Hepsini aynı tencerede pişirip pişme sürelerine göre içinden alabilirsiniz. Bu noktada mutfak zamanlayıcı çok işinize yaracak.

Yumurta Nasıl Haşlanır


  • Dolaptan çıkarıp yıkadığımız yumurtaları tencereye alıyoruz. (Ben sos tenceresinde haşlıyorum)
  • Üzerine üstünü 2 parmak geçecek kadar su ilave edip altını yakıyoruz.
  • Az pişmiş yumurta için;Kaynadıktan sonra 5dk. tutup alıyoruz ve hemen soğuk sudan geçiriyoruz.
  • Kayısı kıvamı için; Kaynadıktan sonra 8dk. tutup alıyoruz ve hemen soğuk sudan geçiriyoruz.
  • Tam pişmiş yumurta için; Kaynadıktan sonra 10dk. daha tutuyoruz. Soğuk sudan geçirip gönül rahatlığı ile hemen soyabiliyoruz.
  • Yumurtanın haşlarken çatlamaması için oda sıcaklığında olması gerekir. Buzdolabından alınıp direk haşlanan yumurtalar çatlar. Vaktiniz yoksa musluk altında yumurtaların soğukluğunu biraz alıp o şekilde haşlayabilirsiniz.
  • Bir arkadaşım yumurtanın sivri değilde tombul olan tarafından iğne ile delindiğinde de çatlamadığını söylemişti ama hiç denemedim.
Yumurta Nasıl Haşlanır
Yumurta Nasıl Haşlanır

Rafadan ve kayısı kıvamındaki yumurtalarınızı yine tombul olan tarafından soymaya başlarsanız daha kolay soyulacaktır.

Silikon zaman ayarlayıcılarda imdadınıza yetişebilir. Silikonun rengine göre kıvamını anlayabiliyorsunuz. Instagramdan arkadaşım Pınarın önerisi ile baktım ve bir kaç sitede gördüm.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz