Şekersiz 21 Gün #sekersiz21gun

4
1213
Şekersiz 21 Gün

Bundan 5 yıl önce şekersiz asla yapamam derdim. Çaya attığım masum bir şekerden ne zarar gelebilir ki derdim. Ada’ya hamileliğimde gebelik şekeri çıkınca şeker ve un yasaklandığında şekeri o an kestim. O zaman çayın ve kahvenin aslında ne kadar güzel bir tadı olduğunu öğrendim. Zaten çok tatlı düşkünlüğüm de yoktu ama çayı ve kahveyi şekerli seviyordum sadece ama o da 1 küp kadar. Mesela şimdi asla şekerli çay ve kahve düşünemiyorum. Bir yudum dahi içemem. O kadar lezzetsiz ki şekerli halleri.

Ada doğdu, 4 yaşına girdi ve hala şeker kullanmıyorum. Şeker kullanmıyorum ama maşallah tatlı olsa affetmiyorum. Doritos cips çok seviyorum, burçak bisküvi çayla süper oluyor. Eve asitli içecek almıyoruz ama dışarıda kolayı affetmiyorum.

Bunlar birike birike her bir yanımda öbek öbek yağ oldular. Çocuklarla rahat hareket edemez oldum. Dahası bu bedene ihtiyacım vardı ve ona iyi bakmalıydım. İnsülin direnci yanında karaciğer yağlanması rahatsızlığımın da ilerlediğini öğrendim.

Bir arkadaşım birlikte #sekersiz21gun yapalım mı? dedi. Daha iyi bir zamanlama olamazdı bunun için.

Aynı gün instagram’da Diyetisyen Özge Bezirci’nin de #sekersiz21gun harekâtı başlattığını görünce bende onlarla birlikte başladım. Birlikte olunca daha motive oluyor insan.

İlk gün sabah en sağlıklı yiyeceklerimi getirdim. Ofise girerken arkadaşım tuzlu fıstık uzattı ve tam alacakken paketli ürün yemediğimizi hatırlayıp teşekkür ettim. Akabinde ofise en sevdiğim şey Manisa mesir macunu gelmişti ve tabi yemedim. Arkasından kavala kurabiyesi getirmişti başka bir arkadaşım ve onu da es geçtim. Bayram dönüşü ilk iş günü olduğundan herkes eli kolu dolu gelmişti. Akşamüzeri de bir dilim pastaya hayır diyerek kendimi o gün alacağım muhtemelen bir 3000 kaloriden kurtarmış oldum.

Akşam yatmadan önce maydanoz çayımı da içtiğimde kalkınca tartıya koşup giden gramların tadını çıkardım.

Aynadaki görüntüden çok sağlık için girdim bu yola ama eminim o da beni çok mutlu edecek.

Önce neden 21 gün sorusuna cevap vereyim.

Şekersiz 21 Gün

Bir şeyi alışkanlığa çevirmek için gerekli olan süre 21 günmüş. Bu nedenle 21 gün uzak durursak bunu alışkanlık haline getirebilirmişiz. Biz halk olarak hayır diyemediğimizden ikramları kabul edip kendimize yük ediyoruz. 21 günde ben hayır demeyi de öğreniyorum. Bugün de ekler ve mini pasta vardı ama kendime daha önce yemiştin tadını biliyorsun boş ver dedim J

#sekersiz21gun kurallarından bahsetmek gerekirse.

Paketli ürünler

Şekerli, gazlı ve alkollü içecekler

Çikolata, gofret

Beyaz ekmek

Pilav, Makarna

Glikoz olan her şeye teşekkür ediyoruz ve almıyoruz. (Tam buğday ekmeği ve tam buğday makarna tüketebilirsiniz.)

Her gün 2litre su tüketiyoruz.

Şekersiz 21 Gün
Şekersiz 21 Gün

Spor, yürüyüş, plates veya benim gibi leslie yapabilirsiniz.

Şekersiz 21 Gün
Şekersiz 21 Gün

Bu besinlerden uzak geçirdiğim günler içinde akşam eve gittiğimde enerjimin hala bitmediğini gördüm. Daha mutluydum, zaten çok sinirli biri değilim ama daha bir pamuk oldum.

#sekersiz21gun bittiğinde tekrar son durumu paylaşıyor olacağım.

21 gün bittiğinde, kendinizi çok daha sağlıklı ve enerjik hissetmeye başlayacaksınız. Hatta büyük ihtimalle kilo bile vereceksiniz. Alarm bile çalmadan sabahları uyanmaya başlayacaksınız diyor Özge hanım.

Lütfen sizde deneyin.

Şekersiz dondurmam da nefis oldu ama 🙂

Şekersiz 21 Gün
Şekersiz 21 Gün

4 YORUMLAR

  1. Ben de yaklaşık 3 yıldır çay ve kahveye şeker atmayı bıraktım. Önceleri oldukça berbat bir şeydi. Çay içmek istemiyordum. Bir süre sonra şeker atsam da içemez oldum. Arkadaşlarım biraz daha sabret alışacaksın diyorlardı. Sanırım alışmak için daha fazla süre gerekti. Şekeri bırakmamla birlikte tüm tatlılara olan ilgim yavaş yavaş azalmaya başlamıştı.
    Şimdi dondurma ki çok severim normalde artık fazla yiyemiyorum. Kilo sorunum normalde de yoktu, şu an çok daha fitim. Yoga yapıyorum. Eskiye göre daha fazla su içiyorum. Kendimi çok iyi hissediyorum. Yeme içme olayı alışkanlıktan başka bir şey değil.(Bununla ilgili yayın mı paylaşsam ne çok konuştum):))

    • Bende tatlıya düşkün değildim yine de zorlandım şekeri bırakırken. Bu yoğurtlu şekersiz dondurmadan sonra diğer dondurmalar bana da ağır geliyor. Su çok faydalı ve gerçekten vücuda sayısız katkısı var. Yaz sende canım bende okuyayım illaki alacağım bir şeyler olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz