Fırın Neden Önceden Isıtılır ?

5
1294

Fırın Neden Önceden Isıtılır? Bir çok tarifte “Fırını önceden ısıtın” yazısı karşınıza çıkmıştır.
Ben mümkün olduğunca hazırlık aşamasında ilk madde olarak yazarım bunu. Fırını önceden çalıştırmamak yapmak istediğimiz tarifle, yaptığımız tarif arasında ciddi görüntü ve tat farkına neden olur. Fırın Neden Önceden Isıtılır ?

Sıcaklık ve pişme süresi, emek vererek yaptığınız yemeğinizin hem görüntü hem de lezzetini belirleyen en önemli etkendir. Tariflerdeki pişirme önerilerini es geçmemenizi öneririm.

Fırın Neden Önceden Isıtılır ?


Muhteşem kabarmış, dışı kıtır ama içi nemli yumuşacık kekler için;

 

Fırınınızı önceden mutlaka ısıtmalısınız. Kabartma tozunun aktive olması için belli bir ısıya maruz kalması gerekir.

Yeterli ısıda fırına giren kekin dış kabuğunda oluşan çıtır katman içinin nemli ve yumuşacık olmasını sağlar.

Yeterli ısıya ulaşmadan koyduğunuz kekler pişebilmek için daha uzun süre ve gittikçe artan bir ısıya maruz kaldığı için kabarmaz, kuru ve sert olur.

Kek için ideal sıcaklık 180C’dir. Fırını çalıştırdığınızda 180C ısıya ulaştığında kırmızı ışığı söner ve artık zaman kaybetmeden kekinizi koyabilirsiniz.

Muffinler için;

Muffinler daha küçük hacimli kaplarda piştiği için çabuk pişmektedir. Eğer sizin evde yiyeceğiniz muffinler ise ve kabarmış olsun istiyorsanız 180C ısı uygundur. Üzerini şeker hamuru ile kaplayacaksanız kabarması pek işinize gelmeyecektir. Böyle kekleri de 160C ısıda pişirmeniz işinizi büyük ölçüde hızlandırır.

Nemli ve Kıtır kurabiyeler için;

Kurabiyeler genellikle tereyağ içerirler. Yeterli sıcaklığa ulaşmamış fırına konan kurabiyeler istediğiniz boyutta çıkmayabilir. Kurabiye için ideal ısı 160C olup yine fırın önceden çalıştırılıp 160C ısıya gelmiş olmalı. Kurabiyeler rengi hafif döndüğünde (genellikle 10.dk) fırından alınmalı.

Cheesecake için;

Cheesecake fazla sıvı kıvamlı olduğu için pişirme esnasında çatlamaya meyillidir. Fırının içine koyacağınız bir kase su fırın içinde nemlendirme yapacak olup kekinizin çatlamasını önleyecektir.

Et Ürünleri için;

Et mühürlemede yaptığımız gibi, etin dış yüzeyi yüksek ısıya maruz kalırsa tüm sıcaklığını içine hapseder ve suyunu kaybetmez. Suyunu kaybetmeyen et ise lezzetli olur.

Çok yüksek ısıda pişirirsek eti yakabiliriz. Bu nedenle ilk 10dk yüksek ısıda pişirip kademeli olarak ısıyı düşürmek faydalı olacaktır. 220C ısınmış fırına koyup, 200 ve 180 derecelerde pişene kadar tutabilirsiniz.

Bu şekilde pişirdiğiniz etin tadına ve yumuşaklığına doyamazsınız.

Yani hadi bir kek yapıyım dediğinizde ilk işiniz fırını çalıştırmak olsun.

*Yazdığım dereceler evrensele yakın ama yine de fırınınızı en iyi siz tanırsınız. Onun suyuna gitmek için gerekli ayarlamaları bu bilgiler ışığında yapabilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. ne güzel bir paylaşım , ilk yemek yapmaya başladığımda bende yetersiz ısıtmadan dolayı çok yemeğim güzel olmamıştı … keşke o zaman okusaymışım böyle bir paylaşımı 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz