Maria Kondo – Konmari Metoduyla Dolapları Düzenleyin

2
279
Konmari
Konmari

Konmari yöntemine geçene kadar giysi çekmeceleri ne kadar düzeltsem de sonraki haftaya aynı dağınıklıkla tebessüm ediyordu.

Eren spiderman tişörtünü bulmak için bütün çekmeceyi karıştırıyordu. Bir çok tişörtü beyazken nasıl bulabilirdi ki? Karıştırmakta haklıydı.

Kız çocuk anneleri bilirler kızım gün içinde sürekli üzerini değişiyor ve istediği giysileri bulabilmek için dolabı talan ediyordu.

Artık bu toparlama işleri beni ciddi anlamda yoruyorken canım blogger arkadaşım Özge’nin Oltası Kon Mari yönteminden bahsetmişti.Okudum ve hemen hafta sonu uyguladım.

Sanırım 4-5 aydır konmari yöntemini uyguluyorum ve gerçekten memnunken sizlerle paylaşmanın da vaktinin geldiğini düşünüyorum.

Kon Mari bana çok uygun bir yöntem aslında çünkü ben biriktiren, ya lazım olursa diye her şeyi elde tutan birisi değildim. İlk kısmı kısa geçtim bu yüzden.

Kon Mari bir tür arınma çünkü. Fazlalıklardan, yüklerden, bir gün lazım olursanın kalabalığından kurtulmak.
Kon Mari de önerilen aynı grup üzerinden devam etmek.

Örneğin tişörtlerden başladınız. Tüm tişörtlerinizi yatağın üzerine alın ve tek tek elden geçirin. İlk sorunuz bu tişört beni mutlu ediyor mu? Bu tişörtü ne sıklıkla giyiyorum.

Sonrasında Konmari yöntemi ile katlayıp çekmecelere yerleştiriyoruz. Çekmece dışında dolap raflarında duran tişörtleriniz için ikenın plastik kutuları çok ideal. Tabi masraf yapmamak için ayakkabı kutuları veya uygun kolilerde kullanabilir siniz.

Kendi tişörtlerinizden sonra eşinizin ve çocukların tişörtlerini de elden geçirip rahatlıyoruz.

Sonra sıra diğer en çok vaktinizi alan eşyalarda. Ayakkabılarınız, pantalonlarınız, kitaplarınız sırayla elden geçirmeli hem hafiflemeli hem de onları ihtiyacı olan insanlara vererek yardımlaşmalı.

Çekmecelerinizi açtıkça düzenli göreceğiniz tişörtleriniz, üst üste durmayan kitaplarınız sizi çok mutlu edecek.

Buradan Kon Mari yöntemini dünyaya duyuran Marie Kondo’ya sevgiler gönderiyorum.

Daha düzenli, sade ve konforlu bir hayat için haydi sizde kon mari yapın.

Konmari
Konmari
Print Friendly, PDF & Email

2 YORUMLAR

 1. Yazınızı zevkle okudum bende sizin gibi düzenimi oturtmaya çalışıyordum ve marie kondo hayatıma girdikten sonra aydınlanma yaşadım:) kitaplıklara daha sıra gelmese de kıyafetler artık düzenli ve de fazlalıklardan kurtuldum. Şu site bana çok yardımcı oldu bu sebeple sizinle de paylaşmak istedim, dilerseniz fazlalıklardan bağış veyahut ikinci el olarak satma yoluyla arınabilirsiniz.
  https://www.tarz2.com
  https://www.tarz2.com/konmari-ile-ferahla

  • Merhabalar,

   Öncelikle geç cevabım için affınıza sığınıyorum. Konmari yöntemini evimde hala severek kullanıyorum. Çocuklarda alıştığı için hiç zorluk çekmiyor. Küçülen giysilerin bir kısmını tutumluanne.com üzerinden satıp yeni sezon alışverişini yapıyorum. Bir kısmınıda belediyemizin giysi kumbarasına bırakıyorum. Bahsettiğiniz siteyi inceleyeceğim.

   Kocaman sevgiler

Görüşlerini paylaşmak ister misin?