Karabuğday Salatası Tarifi – Grecka Salatası

3
30
Karabuğday Salatası

Karabuğdayın sağlığımıza faydaları oldukça fazla. En büyük özelliği gluten içermemesi. Çölyak hastaları için çok önemli bir konu çünkü gluteni sindirmeleri mümkün değil. Çölyak hastalığı bazen uzun yıllar sessiz seyredebiliyor. Un, makarna, ekmek gibi gluten içeren gıdalar yediğinizde ishal, gaz, şişkinlik, ağrı ve kramp oluşuyorsa çölyak olmanız muhtemel. Çölyak için parmak ucundan kan ile evde yapılabilen testler var. Ben yaptım çıkmadı ama İBS(irritabl bağırsak sendromu) hastası olduğum için bu şikayetler hayatımda hep var.

Çölyak hastaları gluteni hayatından uzaklaştırdığında sağlığında olumlu etkiler görülmekte. Karabuğday, lif oranı oldukça yüksek bir besin olduğu için bağırsakları çalıştırır. Açlık duygusunu bastırmakta oldukça etkili olduğundan kilo verme ve ideal kilonun korunmasında oldukça yardımcıdır.

Protein açısından zengin bir besindir. Yağ oranı diğer proteinden zengin besinlere göre yok denecek kadar azdır.  Kötü kolesterolü (LDL) düşürücü, iyi kolesterolü (HDL) arttırıcı özelliği bulunmaktadır.

Karabuğday Salatası Tarifi için Malzemeler

Karabuğday Salatası

1 Çay fincanı karabuğday
3 Tane taze soğan
3 Tane salkım domates
Kornişon turşu
1 Tane Yeşil biber
Limon
Zeytinyağ
Tuz

Karabuğday Salatası Nasıl Yapılır?

Karabuğdayı beş dakika kadar haşlayıp soğumaya bırakın
Taze soğanı ince kıyın.
Domatesi doğrayın.
Kornişon turşuyu dilimleyin.
Biberleri dilimleyin
Tüm malzemeyi karıştırma kabına alın.
Tuz, limon ve zeytinyağ ekleyip karıştırın.

Karabuğday Salatası
Print Friendly

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here