Julie & Julia Project

2
228
julie&julia
julie&julia

Geçenlerde bir gün öğle yemeğinde çalıştığım şirketin Pazarlama direktörü Sevgili Zafer bey ile blog üzerinden konuşurken bana bir film önerdi. Julie & Julia isminde güzel bir film var. İzlemeni tavsiye ederim dedi.

Dün akşam gözümü kırpmadan izledim. Sonunda hava da kalmış bir şeyler olsa da çok güzeldi. Bir an kendime ayna tuttuğumu fark ettim.

Blog yazmaya başladığımda yıl 2007 idi. Evlilik hazırlıklarım üzerine yazıyordum. 2010 sonları Eren ek gıdaya geçtiğinde yemek üzerine blog yazmaya başladım.

2017 yılına kadar blogspot üzerinde yazdım. 2017 Mayıs sonrasında WordPress üzerinden yazmaya başladım. Şimdi keşke ilk baştan wordpress üzerinden başlasaymışım diyorum ama geçmişe dönemeyeceğime göre önüme bakıp ilerlemek benim için daha faydalı olacak.

Yemek blog yazarlığı çok emek isteyen bir iş. Gerçekten sevmezseniz yapamazsınız. Yemek tam pişmesin, aman renkleri kaçmasın diye tencere başında beklemek. En güzel fotoğrafı yakalamak için gün ışığı kovalamak.

Sizlere daha hoş görünsün diye tabaklar, kaşıklar, peçetelerle renklendirmek. Gördüğün her objeye fotoğrafta kullanırım gözüyle bakmak ve evde bir sürü tek tabak, kaşık bulunması.

Tabi ev halkı içinde sıkıntılı durumlar var. Ben fotoğraflamadan yemeğe başlayamıyorlar. Bazen fotoğraf uğruna yemeklerin soğuduğu da oluyor.

Film ile kendimi karşılaştırdığımda, Julia için kolay olan yemeklerin fotoğraflarını çekmiyor olmasıydı. Bence fotoğraflamak en zor kısım. Julia’nın denemeleri de bana kendi denemelerimi hatırlattı. Burada gördüğünüz kadar görmediğiniz tariflerde var. Yaptığımda içime sinmiyorsa ya da acelem varsa ve ölçüleri alamadıysam paylaşamıyorum. Kimsenin malzemeleri ve zamanı çöpe gitsin istemem.

Sevgili Julia, Julie’nin tariflerini denediğini saklamamıştı. Bugünlerde en muzdarip olduğumuz konulardan birisi bu. İnsanlar tariflerinizi alıp kendi tarifi gibi paylaşabiliyor. Benim özellikle dikkat ettiğim konulardan biri bu.

Herkesin bir tarif defteri vardır. Benimde 17 yaşlarında tutmaya başladığım hem annemden hem de teyzelerimden öğrendiğim tarifler var. Bunları paylaştığımda deneyip bloglarında paylaşanlar beni de ansa ne hoş olur.

Yaptığım tarifi ertesi gün başka bloglarda gördüğümde oluyor. Yani şimdiki ortam julie’nin yaşadığı zaman kadar temiz değil.

Film vasıtasıyla içimi de dönmüşken artık filme geçebilirim 😊

Gerçek hayatta yaşanmış olayların sinemaya uyarlanması filme daha çok ilgi uyandırıyor. Google üzerinde biraz araştırma yaparsanız çeşitli resimlere de ulaşmak mümkün.

Ben her iki kadını da çok sevdim. Bizim ülkemizde de çok iyi şefler var ama benim kendime örnek aldığım birisi yok. Ben annemden öğrendiklerimle ilerliyorum. Dilerim oğlum ve kızım da buradan okuduklarıyla ve benden öğrendikleriyle bir gün böyle bir blog yazar. Onlara bıraktığım en değerli hazine burası belki de.

julie&julia

julie&julia

Filmde geçen blog burada

vee Julie Powell’in blog adresi burada

Julia & Julie


ABD’nin en sevilen kadın oyuncularından Meryl Streep’in başrolde yer aldığı Julie & Julia, iki gerçek hikayeye yaslanıyor. Film, zaman ve mekan olarak ayrı olsa bile hayatları iç içe geçen iki kadının, tutku ve cesaretle hiçbir şeyin imkansız olmadığını anlatması üzerine kurulu bir romantik dram olma özelliğini taşıyor.

Julie & Julia, 4. Rome Film Festival’in kapanış filmi olacak. Filmin yönetmenlik koltuğunda oturan Nora Ephron ise Meryl Streep’in performansından çok memnun kaldığını ve sanatçının yine Oscar’ların en büyük adayı olacağından emin olduğunu belirtiyor.

ve Julia child ♥

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz