Çocuklarda Renk Körlüğü

0
19

Çocuklarda renk körlüğü, 3 yaşından itibaren periyodik göz muayeneleri esnasında renkler gösterilerek renk ayrımı yapma durumuna göre teşhis edilebiliyor.

Genellikle 7 yaşında çocuk okumayı tam öğrendiğinde renk körlüğü testleri içindeki sayılar gösterilerek de teşhis konulabiliyor.

RENK KÖRLÜĞÜ NEDENLERİ

Çocuklarda renk körlüğü bazı renklerin görülemediği, nadir durumlarda da gri dışında başka bir tonun görülemediği bir hastalıktır. Genellikle kalıtsal olan bu hastalık kız çocuklarına kıyasla erkek çocuklarda daha fazla görülürmüş.

ÇOCUKLARDA RENK KÖRLÜĞÜ BELİRTİLERİ

Renk körlüğü ile doğan çocuklar genellikle kırmızı ve yeşil arasındaki ve bunların tonları arasındaki farkları ayırt etmekte zorlanırlarmış. Bazı çocukların mavi ve sarı ile onların tonlarını ayırt etme güçlükleri. Nadir durumlarda renk körlüğü olan çocuk yalnız gri tonlarında görebilmektedir. Kalıtsal renk körlüğünde her iki göz birden etkilenmektedir.

ÇOCUKLARDA RENK KÖRLÜĞÜ TEDAVİSİ

Renk körlüğü tedavi edilemezmiş. Ancak trafik işaretlerinde olduğu gibi kırmızı ve yeşil renklerin yerlerinin ezberletilmesi ile sorun telafi edilebilir. Bazı çocuklar tek göze takılan kırmızı renkli lensten yararlanabilirler. Bu lenslerin fiyatı 1700-2500tl arasında değişiyor.

ÇOCUKLARDA RENK KÖRLÜĞÜ TESTLERİ

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Görüşlerini paylaşmak ister misin?