Çocuklarda Renk Körlüğü

0
842
Renk Körlüğü Testleri
Renk Körlüğü Testleri

Çocuklarda renk körlüğü , 3 yaşından itibaren periyodik göz muayeneleri esnasında renkler gösterilerek renk ayrımı yapma durumuna göre teşhis edilebiliyor.

Genellikle 7 yaşında çocuk okumayı tam öğrendiğinde renk körlüğü testleri içindeki sayılar gösterilerek de teşhis konulabiliyor.

Eren’in ilk başta renkleri karıştırdığını sanıyordum. Artık 7 yaşına gelip hala karıştırdığında göz kontrolümüzde bunu dile getirdiğimizde renk körlüğü olduğunu öğrendik. Tek başına gördüğünde tanıyor ama bir kaç renk bir aradayken tam seçemiyor. İleri seviyede olmaması bizim için mutluluk verici. Mutlaka kalıtımsal olurmuş ama eşimde veya bende yok.

ÇOCUKLARDA RENK KÖRLÜĞÜ NEDENLERİ


Çocuklarda renk körlüğü bazı renklerin görülemediği, nadir durumlarda da gri dışında başka bir tonun görülemediği bir hastalıktır. Genellikle kalıtsal olan bu hastalık kız çocuklarına kıyasla erkek çocuklarda daha fazla görülürmüş.

Renk Körlüğü Testleri
Renk Körlüğü Testleri

RENK KÖRLÜĞÜ BELİRTİLERİ


Renk körlüğü ile doğan çocuklar genellikle kırmızı ve yeşil arasındaki ve bunların tonları arasındaki farkları ayırt etmekte zorlanırlarmış. Bazı çocukların mavi ve sarı ile onların tonlarını ayırt etme güçlükleri. Nadir durumlarda renk körlüğü olan çocuk yalnız gri tonlarında görebilmektedir. Kalıtsal renk körlüğünde her iki göz birden etkilenmektedir.

RENK KÖRLÜĞÜ TEDAVİSİ


Renk körlüğü tedavi edilemezmiş. Ancak trafik işaretlerinde olduğu gibi kırmızı ve yeşil renklerin yerlerinin ezberletilmesi ile sorun telafi edilebilir. Bazı çocuklar tek göze takılan kırmızı renkli lensten yararlanabilirler. Bu lenslerin fiyatı 1700-2500tl arasında değişiyor.

RENK KÖRLÜĞÜ TESTLERİ


 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz