Çocukların Giysi Seçimleri

2
180
Çocukların Giysi Seçimleri
Çocukların Giysi Seçimleri

Bir dönem Koton Kids çocuk reklamları dönüyordu. Benim hayatım benim tarzım gibi bir şeyler söylüyordu. Eren sıklıkla o şarkıyı söylerdi. Bende o dönemler dışarı çıkarken giysi seçimlerinde ona alternatifler sunardım ve o içinden seçerdi. Hiç giysi anlamında sorunlarımız yoktu. Çocukların Giysi Seçimleri kolaydı.

Bu günlerde öyle mi? tabii ki değil.

En son dışarı çıkarken yine giysi krizi yaşadık. Birisini uzun buluyordu diğerini dar ve bir diğerini kısa.

Hepsini deniyor ve hiç birisi ile mutlu olmuyordu. Pantolon giymek istediğini söyledi. Hava çok sıcak olduğu için terleyeceğini ve iyi bir fikir olmadığını söyledim.

Üzerinden çıkartınca kirli sepetine atmadığı için minik bir lekesi olan gri şortuna karar verdi yine. Bende randevumuza geç kaldığımız için yeter ki giysin diye düşünüp pes ettim.

Giysiden sonra bir de çorap krizimiz var. Hiçbir çorapla mutlu değil. Ya küçük ya da büyük buluyor.

Cevabını bilmediğim sorularla ilgili bir sürü çocuk gelişim kitabı okudum. Evet hepsinde yaşanan sorunlar vardı ama cevaplar yoktu.

Danışmanlık almanın gerekliliğine karar verip ilk pedagog randevumuzu aldım.

Görüşmenin sonunda aslında apaçık olan ama bir profesyonel dokunuşu olmadan görünmeyen mıknatıs noktaları görmüş oldum.

Eğer yaz günü pantolon giymesini istemiyorsam pantolonları dolabından kaldırmalıydım. Ben sık kullandıkları çekmecesinden almıştım ama yine aynı dolaptaydı ve görebiliyordu. Eğer pantolonları oradan da kaldırsam seçenekleri arasında olmayacaktı. İlk öğrendiğim bu oldu.

İkincisi ise ne istiyorsa onu giymeliydi. Giysisi lekeliyse ve buna rağmen giymeyi o kabul ediyorsa bende etmeliydim. Toplumumuzda aaa çocuğuna lekeli şort giydirmiş demeleri çocuğumun istemediği bir şeyi giymesinden daha önemsizdi.

Bu haftaki görüşmemizde Eren kendi istediği gibi giyinecek ve kombinasyonunu ben de çok merak ediyorum 🙂

Çocuk, dışarıya Hayır demeyi öğrenmek için önce ailesine Hayır diyebilmeli bu haftanın mottası olsun.

Bu arada doktor hanım bir kitap önerdi “Anne, Baba ve Çocuk arasında”. Okuduğumda içeriğini yine sizinle paylaşıyor olacağım.

Onun seçimi, onun tarzı

2 YORUMLAR

  1. Biz çocuk olarak görsek te onların da kişisel tercihleri oluyor ve dediğin gibi bazen dışarı ne der düşüncesi ile müdahale ediyoruz ama seçimlerine kendileri yerine biz karar vermiş oluyoruz.Benim de ufkumu açan bir iki nokta oldu.Teşekkür ederim paylaşım için..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz