Anne Sütü Nasıl Saklanır ?

0
544
Anne Sütü Nasıl Saklanır
Anne Sütü Nasıl Saklanır

Anne Sütü Nasıl Saklanır ? ve saklanan anne sütü tekrar nasıl kullanılır ?  Besleyici değerinin yanında, pek çok hastalığa karşı koruyucu özellik taşıyan anne sütü mucizevi bir nimet.

Özellikle ilk 3 gün üretilen anne sütü içinde antikorlar barındıran kolostrum adıyla anılıyor. Kolostrum sütler içindeki antikor sayesinde oda sıcaklığında 12 saat besin değerini koruyabiliyor.

Anne Sütü Nasıl Saklanır ?


Anne sütlerini saklamak için steril, tek kullanımlık süt poşetleri çok işinize yarayacaktır.

Anne Sütü Nasıl Saklanır
Anne sütü nasıl saklanır
  • İlk sağdığınız sütlerden tüketmeye başlamak için süt torbalarının üzerine çıkmaz kalem ile günün tarihini atmanız çok faydalı olur.
Anne Sütü Nasıl Saklanır
süt saklama poşetleri
  • Dondurucudan çıkan süt benmari usulü dediğimiz şekilde. Sıcak su dolu kaseye süt poşeti veya biberon oturtularak ısıtılmalıdır. Eritilip ısıtılmış süt 2.kez aynı işleme tabi tutulmamalıdır. Bu nedenle 30cc ölçülerle poşetlemek sütünüzün ziyan olmasını engelleyecektir.
  • Sütü buzdolabının kapağında değil sebzeliğin hemen üst katında saklamanızda fayda var. Dolabın en iyi soğutan kısmı orasıdır.
  • Özellikle çalışan annelerin evde kaldıkları dönemde sıkça süt stoklamaları işe başladıkları dönemde evdeki bebekle bakmaya yükümlü olan kişiye yardımcı olur.
  • Mevsim dönüşlerinde ve diş çıkarma dönemlerde anne sütü çocuklara güç verdiği için bu dönemler için birkaç poşet süt ayrılabilir.

Anne sütü saklama süreleri;


  • Oda sıcaklığında 10 saat, sıcak yaz günlerinde ise 6 saat.
  • Buzdolabında 8 gün, Derin dondurucuda 6 ay besin değerini kaybetmeden saklayabilirsiniz.
Anne Sütü Nasıl Saklanır
Anne Sütü Saklama Koşulları

 

Mastit Nedir? Nasıl Tedavi edilir yazısı için burayı tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz