Zatürre İle Tanıştık !

0
152
Zatürre

Zatürre , genellikle öksürük ve yüksek ateşle kendini belli eden. Akciğer lobunun iltihaplanması şeklinde ortaya çıkan bir hastalıkmış. Akciğerde bulunan hava kesecikleri iltihaplı bir sıvıyla dolduğundan akciğerlerin görevi olan oksijen alışveriş işlevi bozularak kanda oksijen düzeyi azalırmış. Bu hastalık virüs, bakteri veya mantar gibi mikroorganizmalar nedeniyle olurmuş.

Ada geçen Cuma günü ateşlenip ateş düşürücü ile düşse de ateşi tekrar yükselince Cumartesi sabah doktora götürdük. Doktor crp ve kan değerleri sonuçlarına bakmaya gerek bile duymadan röntgene baktığı an zatürre olduğunu ve hemen yatırılması gerektiğini söylediğinde inanamadık. Nasıl yani? Bu kadar hızlı ve çabuk mu?

İnanmadık ve bir doktora daha gittik sonuç aynıydı. Bu doktor hanım daha ılımlıydı ve ilk doktorun verdiği endişemizi biraz yatıştırdı. Başında öğrenildiğini ve hemen tedaviye başlayacağımızı söyledi. Akabinde adanın yatışını yaptık ve serum takılarak hava verildi. Ada hastane de daha kötü oldu. Çok korktuğu için fazlaca ağladı ve yıprandı. En sonunda ateş düşünce doktor hanım evde hava makinesi de olduğu için taburcu etti. Şehir merkezinde yaşadığımız ve hastaneye ulaşımda sıkıntımız olmadığı için daha sık kontrol edilmek üzere gönderdi. Ev Ada’ya daha iyi geldi. Antibiyotik, başka yine antibiyotik gibi hazırlanan bir ilaç ve günde iki kez hava verilerek tedaviye devam ediyoruz. İki günde bir doktora kontrole gidiyoruz ve tedavimizin 3 haftadan az olmayacağını öğrendik.

Doktor hanım klima mikrobu denilen bir virüs türü olduğunu bu yüzden hızla ilerlediğini söyledi. Ada’ da hala yoğun öksürük yok. Bu arada hastalık bulaşıcıymış. Kişiden kişiye, yakın temas sonucu bulaşırmış. Ada’ya birisinden de bulaşmış olabilir. Umarım Eren’ e bulaşmaz.

Normal ateştir deyip ateş düşürücülerle devam etseydik hastalık iyice ilerlerdi. İyi ki hemen doktora gitmişiz. Bu arada hemen harnup pekmezi sipariş verdim. O da vücuda direnç veriyor. Aslında kış aylarında verip yazın keserdim ama virüsler yaz, kış dinlemiyormuş maalesef.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz