Oyuncak Toplama Alışkanlığı Edindirmek

2
252
Oyuncak
Oyuncak Toplama Alışkanlığı Edindirmek

Oyuncak çocukların dünyası için çok şey. Küçükken oyuncaklarımla bana ait bir dünyam vardı. İnanılmaz güzel oynardım onlarla. Hatta beni görseniz bu çocuk kesin ileride terzi olacak derdiniz. O kadar çok giysi dikiyordum ki bebeklerime.

Annem oyunuma veya oyuncaklarıma hiç müdahale etmezdi. Topla bunları dediği bir zamanı hatırlamıyorum ama ben de hep toplu tutardım onları. O zaman oyuncaktan başka pek alternatif yoktu. Tetris yeni çıkmıştı ama bebeklerime alternatif değildi.

Şimdi etrafıma baktığımda hayatın o döneme oranla daha zor olmasından muhtemelen anneler daha sabırsız ve tahammülsüz. Çevremdeki arkadaşlarım beni fazla sakin buluyorlar. Hatta annem de aynı fikirde.

İşten eve gittiğimde her yanın oyuncak olması beni mutlu ediyor. Onlara anlam yüklenmiş, onlarla oynanmış.

Oyunun yarısındayken hadi oyuncaklarınızı toplayın yapmıyorum mesela. Kitap okuyorum ve en heyecanlı yerinde birisi gelip yeter artık kapat o kitabı diyor. Ya da bilgisayardan bir yemek tarif videosu izliyorum gelip laptopu artık kapatmamı söylüyor. Bu pek hoşlanacağım bir tavır olmaz. Bu yüzden aynı tavrı onlara da göstermemeliyim diye düşünüyorum.

En önemli kısım oyunlarını kendi kararlarıyla bitirmelerinden sonra başlıyor. Çünkü dağıttıkları oyuncakları pek toplamak istemiyorlar. Ada genelde çok yorgunum toplayamayacağım diyor.

Oyuncaklarını Toplama Alışkanlığı Edindirmek için oyuncaklarınla tekrar oynayabilmek için onları toplamalısın diyorum. Sonraki oyunda yine bu oyuncaklara ihtiyacın olacak ve eğer toplamazsan hepsini bir arada bulman mümkün olmayabilir. İstersen sana yardım edebilirim diyerek oyuncak kutusunu ortaya alıp birlikte toplamayı teklif ettiğimde sonuç hep olumlu oluyor. İlk toplamada sepete 5 oyuncak, ikinci sefer 3 oyuncak şeklinde azaltarak onun toplamasını sağlıyorum ve harikasın Ada hepsini tek başına topladın diyorum.

Başarılı olduğunu bilmek çocukları inanılmaz motive ediyor.

Her Pazar mutfak etkinliği yapıyoruz mesela. İlk seferlerde mutfak fazla dağılıyordu ama artık öyle değil.

Boya yaptıktan sonra resmini buzdolabının üzerine veya odasına astığımızda da çok mutlu oluyor. Sonraki boyama zamanına kadar boyalarını güvenli bir yere kaldıralım dediğimde hevesle topluyor.

Oyuncakları toplamakta ona destek olmam ona yardımlaşmayı da aşılıyor arka planda. İki kişi olunca işlerin daha kolay çözülebildiğini öğreniyor. Oyun geçiş süreside daha kolay oluyor çünkü oyuncaklar toplandığında oyunun bittiği mesajını alıyor ve daha toplarken sonra ne yapacağını planlayabiliyor. Şimdiki çocuklar bizim kadar uzun oynayamıyorlar oyuncaklarıyla.

Sürekli odanı topla demekten se bu şekilde ona destek olarak birlikte toplamak hem onu hem de beni yormuyor.

Oyuncak
Oyuncak

Siz de nasıl oyuncak toplama durumları?

 

2 YORUMLAR

    • Kesinlikle haklısınız. Bende çok seviyorum. Anlam yüklenmiş, oynanmış, dokunulmuş. Tekrar sağlam bir şekilde oynamaları için ve sorumluluklarını öğrenmelerini için toplamaları gerekiyor. Sonra basmamak için seke seke yürürken kazaya kurban giden oyuncaklar olabiliyor 🙂 Her annenin kendine has yöntemi vardır. Eminim yeğeniniz de annesinin yöntemleriyle severek toplayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz