Narkoz Alerjisi

4
118
Narkoz Alerjisi

Merhaba Sevgili Dostlar,

Geçen hafta çok nadir görülen ama yaşanabileceğini gördüğüm Narkoz Alerjisi durumunu yaşadım.

Girdiğim basit bir varis ameliyatı sonrası alerji geliştiği için nefesim kesilerek irkilmem ve irkilme sonrası ciğerlerime ödem dolması ile kendimi yoğun bakımda buldum.

Aslında ne olduğunu anlamaya çalıştıkları süreçte onlara cevap veremiyor olsam da konuşmalarını duyuyordum.

Ameliyat öncesi o kadar araştırma yapıp kafamı karıştırmıştım ki. Sanki ben çağırdım bu sıkıntılı durumu.

Beni uyandırmak için sürekli ismimle seslenirken bir yandan emboli diyorlardı. Ben emboliyi duyduğum an eyvah ölüyorum herhalde dedim. Anjiyo yapalım dediler. Anjiyo acıtıyordu diyorum. Meğer o bildiğimiz anjiyo değilde sanal anjiyo imiş. BT dedikleri bir işlem. Kolumdan oldukça yakıcı bir iğne yapıp ellerimi başımın üzerine geçirip beni bir alete soktular.

Ne sıkıntı olduğunu o alette anlayıp beni hemen yoğun bakıma alıp alerji ve ciğerlerime dolan ödemi atmak için de ödem atma tedavisine başladılar.

Tam teçhizatlı bir hastanede ameliyat olduğum için oldukça şanslıydım. Yoksa böyle bir durumdan kurtulma şansının pek olmadığını okudum.

Bu arada daha önce 3 kez genel anestezi, 1 kez bölgesel, 1 kez lokal anestezi almış biriyim. Yani daha evvel anestezi almış olsanız dahi mutlaka ameliyat öncesi tekrar test yaptırın. Bir makale de şöyle bir yazı okudum “Anestezi ilaçlarına alerji nadir rastlanılan bir durum ve anestezi öncesi yapılan alerji testlerinin bilimsel bir değeri yok. ” Burada ameliyat öncesi dikkat etmemiz gereken nokta yoğun bakım ünitelerinin olup olmadığına emin olmak.

Şu an ödem atıcı ilaçlar ve kortizon tedavisi görüyorum. Kortizonlu ilaç kullandığım için tuz tüketmiyorum. Yarın ilk kontrolüm var. Çok zorlu bir hafta geçirdim ve şu an alabildiğim her nefes için ve beni yavrularıma bağışladığı için rabbime teşekkür ediyorum.

Buradan ameliyatımda ve yoğun bakımda bana her türlü desteği veren doktorlarıma, yoğun bakım ve kat hemşirelerine teşekkürlerimi sunuyorum.

4 YORUMLAR

  1. Çok geçmiş olsun. İnsan hayatı gerçekten pamuk ipliğine bağlı. Bu denli basit bir operasyon dahi nelere sebep olabiliyormuş gerçekten. Sağlık ve huzurla kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz