MineCraft Oyunu Zararlımı ?

0
730
MineCraft Oyunu Zararlımı?
MineCraft Oyunu Zararlımı?

Son yılların ünlü oyunu MineCraft , blokların yerleştirilerek zevkinize göre kendi dünyanızı oluşturmaya olanak tanıyor.

Bizim çocukluğumuzda Tetris vardı. Özellikle uyku öncesi oynadıysam yattığımda uzunca süre hafızamda şekilleri yerleştirir dururdum 🙂 Güzel yanı Tetris radyasyon içermiyordu. Şimdiki oyunların en büyük sakıncası çocuklarımızın maruz kaldığı radyasyon bence.

MineCraft Oyunu Zararlımı?


Çocuk Hizmetleri Müdürlüğü oyunu incelemiş. Fiziksel gelişimleri ve psiko-sosyal gelişimleri açısından sakıncalı olduğunu raporlamış. Çocukları telefon, bilgisayar başında bağımlı olması asosyal olmalarına sebep oluyor demiş.

Burada iş ebeveyne düşüyor. Çocuğunuzun günlük planını birlikte oluşturursanız oyun için ayıracağı zamanı da bu plana dahil ederseniz yaratıcı tarafını geliştirmesini de desteklemiş olursunuz.

Eren bu oyunu kendinden iki yaş büyük bir arkadaşından öğrendi. Çok ta seviyor ama bağımlısı değil. Bu biraz bizim elimizde çünkü.

Gün içinde kendi sorumluluklarını tamamladıktan sonra onunda eğlenmeye hakkı var. Bunu oyunla yapmak istiyorsa bunu anlarım. Kim sevmez ki?

MineCraft Oyunu Zararlımı?
MineCraft Oyunu Zararlımı?

Oyuna akşam 19:00 da başlıyorsa 19:30’da bu akşam bu kadar yeterli dediğimde bırakabiliyor. Oyun online olmadığı için sonraki akşam kaldığı yerden devam edebiliyor.

Oynarken bazen yanına oturup neler yaptığına bakıyorum. Tek katlı denize bakan güzel bir ev yapmış. Evin içinde bolca kütüphanesi var ve bu çok hoşuma gitti. Büyüyünce mimar olmak istediğini harika evler tasarlayabildiğini söylüyor.

Oyun bu şekilde oynandığında sakıncası yok. Fakat ücretli kısımları için kredi kartları kullanılıyorsa, bilgisayar/tablet/telefon başında  1 saatten fazla kalıyorsa o zaman sadece MineCraft değil bütün oyunlar sakıncalı duruma gelebilir.

Benim için tehlikeli oyunlar, oynarken sinirlendiği oyunlardır. Onları oynamasına müsaade etmem. Mesela dövüş oyunları var. Onlar hem çocuğa bir şey katmıyor hem de şiddet içeriyor. Onlardan uzak tutmak lazım. Çocuklar merak ettikleri için bilmedikleri oyunları indirebiliyorlar. Oynarlarken kontrolü elde tutmak faydalı olur.

Sizin miniklerin oyunlarla arası nasıl?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz