Mavi Balina – Blue Whale Oyunu

0
397

Dünya üzerinde 130 can alan oyun… Çok üzücü bir konu olsa da paylaşmak istedim. Furkan’ın ölümünün arkasında olduğu iddia edilen Blue Whale-Mavi Balina oyununu duyduktan sonra ben dahil bir çok aile aplikasyonlarda bu oyunu tarattık.

O an düşünemedim ama böyle bir oyunun aplikasyonlarda olması zaten mümkün olamazdı.

Araştırmalarımdan sonra bu oyunun bir aplikasyon olmadığını işin çok daha ciddi boyutlarda olduğunu öğrendim.

Genellikle ailesinden ve çevresinden gerekli yakınlığı bulamayan çocukların internet ortamında kendini dilediği gibi tanıtabileceği chat gruplarında bu kişilerle tanıştıkları. Bilgisayara girilen virüs ile özel bilgilere ulaşılarak çocuklara şantaj ile 50 görev verildiği ve son görevinde intihar olduğunu bir çok yerde okudum.

Kullanılan şantaj sistemi, Black Mirror (Kara Ayna) televizyon dizisinin ‘Shut Up and Dance’ (Sus ve Dans Et) adlı bölümünde işlenmiş ve anlatılmış. Bu hikayede, web kamerasından çekilen gizli görüntülerini yayınlama tehdidinde bulunan hacker’lar, çocukları örgüt adına suç ve cinayet işlemeye zorluyormuş.

Rusya kökenli oyunun intihar vakaları sadece Rusya ile sınırlı değil. Türkiye’de de geçtiğimiz haftalarda iki intihar vakası görülmüş.

Blue Whale-Mavi Balina oyunu 50 gün boyunca giderek korkunç hale gelen 50 görevden oluşuyor. Kendini sakatlayabilecek görevlerden, korku filmlerini izlemeye kadar sıra dışı şeyler yer alıyor. Görevleri yerine getirip oyunu bitiremeyen kullanıcılara “öl, nasıl olsa yeniden doğacaksın” telkini yapıldığı ifade ediliyor.

Oyunun resmi bir internet adresi ve yasal satışının olmadığı, Rus chat sayfalarında oyuna girmek isteyen kişilere yönetici tarafından adres gönderildiği belirtiliyor.

Oyun yöneticileri tarafından istenilen görevler yerine getirildikten sonra resimleri çekilip oyun yöneticisine gönderilerek sonraki adıma geçiliyor. Bu nedenle intihar vakaları dahil kamera kayıtlarına alınmış.

Aileler çocuklarını takip etmeli


Rus yetkililer; “Ergenlik dönemindeki birey, eğer herhangi bir gruba ait değilse ya da arkadaş ilişkisi kurmada sorun yaşıyorsa , yaşantısının bu bölümünde kendini en rahat ifade edebileceği, kimsenin onun gerçek kimliğini bilmediği bir sosyal paylaşım sitesinde kısaca sanal dünyada, istediğini olma ve yapma eğilimi içine giriyor. Bu tür oyunlar sayesinde varlığını göstermeye, ve değerli olma duygusunu tatmin etmeye çalışıyor. Aileler çocuklarının oynadığı, girdiği siteleri mutlaka takip etmeli. Kahraman olmaya çalışan çocuk intihar ediyor.” açıklamasını yaptı.

Aileler çocuklarının yanlış davranışlarında dahi öfkelenmeden yanında olmalı. Çocuklar aileleri ile çekinmeden konuşabilmeli. Çocuklar daha çok arkadaş edinmeli ve parklarda daha çok vakit geçirmeli. Ancak yalnız kalan çocuklar bu tür oyun girdaplarının içine düşebilir. Kimse beni anlamıyor, ailem tarafından önemsizim hissinde olan çocuklar bu oyunların kurbanı olurlar ve maalesef kötü sonlar yaşanır.

Günümüzde oyun oynatmamak çok zor. Biz izin vermezsek gizli, gizli oynayacaktır. Bu çok daha tehlikeli. Bu nedenle bizim gözetimimizde oynamaları çok daha güvenli.

Tüm çocuklarımız bu tür insanlardan korunsun inşallah.

Oyunun görseli bu şekilde 🙁

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz