Çocuklarda İnternet Kullanımı Nasıl Olmalı ?

0
299
Çocuklarda İnternet Kullanımı Nasıl Olmalı

Çocuklarda İnternet Kullanımı Nasıl Olmalı konusu bir çok evde konuşulmakta. Birlikte kurallar alınmakta ve tutulmakta veya tutulamamakta.

İnternet o kadar hayatımızın içinde ki yokmuş gibi yapmamız mümkün değil. Özellikle okul, kurs vs. yerlere giden yani sosyalleşen çocukların ortak konularından biri.

Hal böyle iken tamamen yasaklamak, daha cazip hale getirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bunun yanı sıra ebeveyn ile çocuk arasında da sıkıntıya yol açması muhtemel.

2 Yaş Öncesi Çocuklarda İnternet Kullanımı


Bizim neslin annelerinin bir çoğu tablet ile yiyecekse hiç yemesin düşüncesinde. Mesela ben yemeğini önüne koyar yiyip, yememe tercihini ona bırakırken annem yemeğini yemezse dünyanın sonu gelecekmiş düşüncesi ile tabletten şarkı, çizgi film ile yedirmeye çalışıyordu.

Bu şekilde yedirilen çocuklar yemek yeme değilde aslında çizgi film izleme eyleminde olduğu için sonraki dönemlerde doyduğunu anlayamamakta ve sürekli bir şeyler atıştırmak istemekte.

Çocuklarınız yemek istemiyorsa yemesinler. Acıktıklarında mutlaka yiyeceklerdir. Tabii bunu çocuğuna kendi bakabilen şanslı anneler için geçerli.

Günlük İnternet Süresi Ne kadar Olmalı


Bununla ilgili evrensel kuralların uygulanması mümkün değil. Her çocuğa göre ele alınması gereken bir konu. Çocuğun tabletten uzaklaşması kolay oluyorsa daha esnek davranılabilir.

İnternet süresini birlikte belirlemek tabletten veya bilgisayardan ayrıldıktan sonra aklının onda kalmamasını sağlayacaktır. Buradaki süre yarım saat, 20 dakika gibi değilde. İzleyeceği çizgi film veya oyunun süresine göre ayarlanmalıdır.

İzlediği film ya da oyunu bitmeden süren doldu diyerek eyleme son vermesini istemek tableti bıraksa da beyninin hala oyunda kalmasına sebep olacaktır.

Bilgisayar Nerede Kullanılmalı


Çocuğunuzun odasına bilgisayar koymak hem aile içi birlikteliği bozar hem de onu kontrol etmeniz zorlaşır.

Bu nedenle sizin bulunduğunuz ortamda kullanması çok önemli.

İnternet Güvenliğini Sağlama


İnternet hesaplarında bulunan güvenli koruma paketleri ve çocuk modları ile +18 siteler ve oyunlara girişler engelleneceği için daha izole bir ortam sağlanacaktır.

Zaman zaman internet geçmişine bakmak yine kontrolü sağlayan araçlardan bir tanesi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz