Alev Saçlı Çocuk – Eren’in Kitaplığından

4
313

Öğretmenimiz her hafta okuyup özetini çıkaracakları bir kitap listesi verdi. Bunlardan ilki Alev Saçlı Çocuk kitabıydı.

Kitabı 1 haftada bitirip özetini hazırlayacaklardı. 88 sayfa olduğu için bir hafta da biter mi? acaba diye düşünmüştüm. Eren kitabı 2 günde bitirdi.

Eren’den önce gelir gelmez ben okumuştum zaten.

Kızıl saçları yüzünden farklı görünen bir çocuğun alay konusu olarak dışlanmasını ve akranlarıyla ilişkilerinde karşılaştığı zorlukları anlatan yazar, onun yaşamının bir kitap sayesinde nasıl umulmadık bir biçimde değiştiğini anlatıyor.

 

“Çocuklar kırmızı şeker, kırmızı top isterler de, neden kırmızı saç istemezler?” diye sorar postacı. Bunu küçük Frida da bilmez. Tek bildiği, sıra dışı kırmızı saçları yüzünden okulda hep alay konusu olduğudur. “Alev alev Frida geliyor! Yangın var, yangın var!” diye bağırır çocuklar, hatta onu suya atmaya bile kalkışırlar. Çok üzülen Frida’ya postacı yardım etmeye çalışır. Frida, teyzesiyle ve Kedi’yle birlikte yaşadığı evdeki, tuhaf cümlelerini bir türlü okuyamadığı kırmızı kitabı da çok merak etmektedir. Ama ne yazık ki, teyzesi bu tuhaf kitabın dilini epeydir unutmuştur…

Çocuklar kadar büyüklerinde ders çıkarabileceği fantastik bir kitap.

Yazar: Christine Nöstlinger 

Çizer: Huban Korman 

Çevirmen: Suzan Geridönmez 

Yayın evi: Günışığı Kitaplığı

Kitap Sayfa: 88

Orjinal Dil: Almanca

Christine Nöstlinger Kimdir?


Günümüzün tartışmasız en çok sevilen çocuk ve gençlik kitapları yazarlarından biri olan Christine Nöstlinger, 1936’da Viyana’da doğdu. Çocukluğu, iki yaşındayken Hitler ordusunun işgali altında kalan Avusturya’da bodrum sığınaklarında geçti. Polonya’ya kaçmak zorunda kalan babasının yokluğuyla ağırlaşan bu savaş yıllarında, bomba isabet eden evlerinin enkazından iki kez sağ olarak çıkarıldı. Dokuz yaşındayken, Kızıl Ordu Viyana’ya girdiğinde bodrum yaşamından kurtulan Nöstlinger, Viyana Uygulamalı Sanatlar Akademisi’nde öğrenim gördü. 1950’lerin sonunda evlenip iki kız çocuğu sahibi olduktan sonra “ev kadını” kimliğiyle yetinemeyeceğini anlayıp, iyi yaptığını düşündüğü kitap resimleme işine başladı. Ancak iki yıl üstünde çalıştıktan sonra yayıncıya göndermeyi göze aldığı ilk kitabı Alev Saçlı Çocuk (Die feuerrote Friederike) düşündüğünün tersine desenleri yerine yaratıcı öyküsüyle ilgi görünce, kitap resimlemeyi bırakıp yazmaya başladı. Kendisi, yazma konusunda “tembel” olduğunu ileri sürse de, Nöstlinger, son otuz yıl içinde yüzün üstünde kitabı ve sayısız makalesi yayımlanmış çok üretken bir yazar. Çocuklara ve gençlere yazmanın yanı sıra yetişkinlere de, özellikle Viyana lehçesinde şiirler ve öyküler kaleme alıyor. Çeşitli gazete ve dergilerle Avusturya Radyosu için de çalıştı. Günümüzde dünya çocuk edebiyatının klasikleri arasında sayılan Kim Takar Salatalık Kral’ı ile 1973’te Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’nü kazanan yazar, pek çok ödülün yanı sıra 1984’te uluslararası Hans Christian Andersen Ödülü’nü ve 2003’te de yine uluslararası Astrid Lindgren Edebiyat Ödülü’nü aldı. Yabancı düşmanlığına karşı etkin bir sosyal örgütlenmeye de destek veren Nöstlinger, çocuk edebiyatına getirdiği eleştirel-sosyal tutumuyla “antiterbiyeci” bakış açısıyla ünlendi. Genellikle orta halli aile çocuklarının gündelik yaşamlarını ele aldığı kitaplarında, geleneksel aile yapısını ve okul kurumunu esprili bir üslupla eleştiriyor.

4 YORUMLAR

    • Evet İnci’cim hem okuma alışkanlığı ediniyorlar hem de her kitaptan bir ders çıkarıyorlar. Özet istemesi bundan dolayı sanırım. İyice yerleşiyor akıllarına. Akşam Eren’e sorduğumda çok güzel özetledi. Ben de çok severek okudum. Senin yavruna da şimdiden keyifli okumalar canım.

    • Canım bu aralar o kadar uygunsuz içerikli kitap paylaşımları görüyorum ki 🙁 Okumadan ona okutamıyorum o yüzden. Bir kaç adı çocuk kitabı olan kitaplarda ensest ilişkilere yer verilmiş 🙁 Çok çok üzücü…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz